2. októbra 2014 sa uskutočnil prvý zo série kurzov určených pre koordinátorov pre študentov so špecifickými potrebami pôsobiacich na slovenských vysokých školách a fakultách.
Témou úvodných prednášok bolo objasniť súčasný stav slovenskej legislatívy súvisiacej s vytváraním prístupného akademického prostredia pre študentov so špecifickými potrebami, a na to nadväzujúce metodické usmernenie Rady ministra školstva.
Prebiehajúce kurzy, okrem svojej vzdelávacej funkcie, vytvárajú tiež priestor na výmenu skúseností a pohľadov medzi jednotlivými vysokými školami a otvárajú tiež diskusiu o skvalitňovaní a smerovaní tejto oblasti.
Koordinátori Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v Bezbariérovom centre.
UPJŠ v Košiciach podporuje študentov so špecifickými potrebami prostredníctvom špecializovaného pracoviska Univerzitné poradenské centrum UPJŠ (UNIPOC). Toto pracovisko vedené doktorkou M. Kovaničovou poskytuje podporu študentom so špecifickými potrebami v oblastiach právneho, psychologického, sociálneho a IT poradenstva.
Obsah kurzu bol rozdelený do dvoch častí. V prvej prof. Šimšík vysvetlil prítomným úlohy podporných centier a koordinátorov pre študentov so špecifickými potrebami v akademickom prostredí. Ďalej ich oboznámil s odporúčaniami k príprave dokumentu vysokej školy, upravujúcom vytváranie podmienok pre štúdium študentov so špecifickými potrebami. Docentka Alena Galajdová, prezentovala koordinátorom UPJŠ prehľad celkovej situácie relevantnej legislatívy, podala informácie o potrebách študentov so špecifickými potrebami a problematiku vytvárania podmienok ich štúdia. Obaja v závere odpovedali na množstvo otázok týkajúcich sa riešenia praktických problémov študentov so špecifickými potrebami.
Nová etapa prístupu
Organizovaním vzdelávacích kurzov pre koordinátorov VŠ pre študentov so špecifickými potrebami v národných centrách sa začala nová etapa prístupu k tejto skupine spoluobčanov aj na akademickej pôde slovenských vysokých škôl. Je dôkazom, že štátne inštitúcie si problematiku podpory zdravotne znevýhodnených študentov uvedomujú a garantujú pokračovanie pozitívnych trendov. Dôkazom toho je aj konkrétne napĺňanie Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014 – 2020 v návrhu opatrení 4.7. Vzdelávanie.
PhDr. Milana Kovaničová, CSc., riaditeľka UNIPOC UPJŠ v Košiciach a prof. Dušan Šimšík, vedúci BBC TU v Košiciach